Kroma A.Ş’nin %70’i Amerikalı Matthews’e Satıldı.

İzmirli baskı öncesi hazırlık sistemleri firması Kroma A.Ş hisselerinin %70’ini ABD’li Matthews International‘a devretti.

İzmir Arena’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kroma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Eskinazi, Kroma’yı baskı öncesi hazırlık sistemleri konusunda dünyada bilinir, küresel bir markası haline getirme idealine bir adım daha yaklaştıklarını söyledi.

Eskinazi, dünyanın dev sanayicilerinden Matthews International ile yapılan birleşme ile Sauerressig gibi güçlü bir teknik partneri da yanlarına aldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

”Türkiye son açıklanan TÜİK verilerine göre ilk çeyrekte yüzde 11 bir büyüme kaydedildi. Ancak dış ticaret açığı bu büyümeyi gölgeliyor. Cari açığın kapanmasının en önemli argümanı ara mamül tedariğinde dışa bağımlılığın azaltılması ve doğrudan yabancı yatırım. Matthews International ile gerçekleştirdiğimiz birleşme ile Türkiye’de olmayan bir teknolojiye, yatırıma ve yeni istihdam olanaklarına Kroma olarak imza atıyoruz.

Kroma A.Ş, bu yeni yapılanmasını takiben, Türkiye’de özellikle sigara sektöründe ilk defa yapılacak olan yatırımları hayata geçirecektir. Yeni dönemde, özellikle sigara ambalajı silindiri ve embossing silindiri üretimi için yapılacak olan yatırımlar ardından Kroma, müşterilerine çok daha geniş bir perspektifte hizmet sunmaya devam edecektir ve küresel rekabette söz sahibi olacaktır.”

Matthews Avrupa Müdürü ve Sauerresig Grup Genel Müdürü Tomas Sterkenburgh ise Kroma ile birlikte başarılı bir işbirliği gerçekleştirmeyi planladıklarını, Türkiye’nin, Rusya altı ülkeler, İran, Irak, Yunanistan, İtalya ve Kuzey Afrika’daki müşterilere sunulacak hizmetlerde avantajlar sağlayacağını ifade etti.

Matthews International Grup Başkanı Brian Dunn ise bu birleşmenin gerek Türkiye gerekse Matthews adına heyecan verici olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.

© 2009 - 2014 Basım Dünyası bir Protan iştirakidir. Tüm hakları saklıdır. web tasarım izmir | tabela izmir

Scroll to top